Czyszczenie tapicerki samochodowej
Czyszczenie tapicerki samochodowej: trzy podstawowe operacje
Czyszczenie tapicerki samochodowej to tak naprawdę trzy zabiegi, które można wykonać jeden po drugim albo oddzielnie. Chodzi o odkurzanie, pranie i dezynfekcję. Każda z tych operacji służy usunięciu nieco innych problemów, ale finalnie wszystkie dają idealnie czystą i świeżą tapicerkę.
Odkurzanie ? dla wielu codzienność
Odkurzanie tapicerki jest najtańszą, najprostszą, ale i najbardziej ograniczoną, jeśli chodzi o skuteczność, metodą czyszczenia tapicerki. Można w ten sposób usunąć okruchy chleba albo ziarenka piasku, czyli po prostu większe gabarytowo zanieczyszczenia, ale tylko te z powierzchni tapicerki. Szczególnie w okresie zimowym odkurzać warto dość często. Latem, kiedy nie wnosi się zbyt wiele brudu na obuwiu, odkurzać można rzadziej, ale tak naprawdę i tak nadal dość często warto tę operację powtórzyć, bo odkurzana tapicerka dłużej pozostaje świeża.
Pranie dla usunięcia trudnych zabrudzeń
Plamy, drobne zanieczyszczenia lub zwyczajny kurz nie dadzą się usunąć w czasie odkurzania. Pranie ekstrakcyjne tapicerki samochodowej pozwala usunąć większość drobnych zabrudzeń oraz pewną niewielką część roztoczy. Samo pranie niekiedy nie wystarcza. Minimalne, śladowe wręcz ilości zanieczyszczeń, jakie i tak pozostają między włóknami tapicerki, stanowią pożywkę dla potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów, dlatego czasem warto pokusić się o parową dezynfekcję tapicerki.
Czyszczenie tapicerki samochodowej gorącą parą
Myjki parowe nie są szczególnie skuteczne, jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń, choć z wieloma typami plam radzą sobie prawie tak samo dobrze, jak środki chemiczne. Ich największą zaletą jest jednak możliwość sterylizacji tapicerki. Gorąca para wodna o temperaturze przekraczającej często 120°C jest środkiem działającym biobójczo: bakterie, grzyby i roztocza żyjące w tapicerce, odpowiadające za jej przykry zapach i objawy uczuleniowe u wrażliwych pasażerów, giną niemal w całości.
Kiedy komplet, kiedy część
Przynajmniej dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień, warto w średnio intensywnie użytkowanym aucie zdezynfekować tapicerkę. Pranie i odkurzanie należy powtarzać tak często, jak wymaga ten widoczny stan tapicerki, natomiast zdecydowanie nie warto z tym czekać, aż obicia stracą swój oryginalny kolor. Odkurzać warto zawsze, kiedy samochód jest już wyraźnie przybrudzony, pranie powtarza się dość często, należy też przy okazji przeczyścić układ recyrkulacji i raz w roku (co najmniej) wymienić filtr kabinowy, bo również te elementy odpowiadają za wrażenie czystego i świeżego samochodu. Uwaga : warto o to zadbać również w autach starszych!
Chcesz drożej sprzedać auto? Wyczyść je!
Czyszczenie tapicerki samochodowej to doskonały patent dla tych osób, którym zależy na uzyskaniu jak najwyższej ceny sprzedawanego wozu. Nawet po kilku miesiącach eksploatacji tapicerka brudzi się. Jeśli jeździsz samochodem na co dzień, możesz tego nie zauważać, ale potencjalny nabywca na pewno będzie szukał powodów do negocjacji cen. Nie daj mu szansy znalezienia ich na tapicerce.
Małe, ale poważne
Wyobraź sobie nowy, wysokiej klasy samochód. Jeśli sprzedajesz taki pojazd, to na pewno nie chcesz, żeby wyglądał na intensywnie eksploatowany, bo liczy się nie tylko przebieg, ale także to, jak auto wygląda od środka. Codzienne siadanie i wstawanie z fotela może spowodować, że w pewnych miejscach będą zbierały się pozornie niewielkie zanieczyszczenia, które jednak szybko się skumulują, wyraźnie pogarszając wygląd fotela. Mimo że usunięcie zabrudzeń przez profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem to koszt od 100 do 300 złotych, potencjalny nabywca uzna je za powód do zdecydowanie głębszego obniżania ceny.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze
Bardzo często, szczególnie w przypadku nieco starszych samochodów, tym, co przede wszystkim jest wyraźnie przykre, nie jest wcale wygląd tapicerki, tylko zapach wnętrza. Gromadząca się przez 5 czy 10 lat wilgoć przesiąka tapicerkę, dywaniki i wszystko, w co tylko jest w stanie wniknąć w aucie, a skutek jest taki, że po uchyleniu drzwi w nos uderza bardzo nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli pojawia się tylko na chwilę, i tak jest poważnym problemem. Nie łudź się, że odświeżacz powietrza tu pomoże. Samo odkurzanie też niewiele da, dlatego trzeba zamówić solidne czyszczenie tapicerki samochodowej, najlepiej razem z podsufitką i dywanikami. Przydatne jest w tym czyszczenie tapicerki samochodowej gorącą parą, która skutecznie usuwa brzydkie zapachy i niech Ci się nie wydaje, że jeśli umieścisz gdzieś pochłaniacz zapachów, to osiągniesz podobny efekt. Zadbaj o to, aby sprzedawany samochód wyglądał dobrze nie tylko z zewnątrz, ale też od środka.
Nie rób tego sam!
Wbrew pozorom, czyszczenie tapicerki samochodowej nie należy do banalnie prostych zadań. Trudno dostępne zakamarki muszą również zostać wyczyszczone, a całość po czyszczeniu dobrze wysuszona. Szkoda samemu zmitrężyć na to pół dnia, skoro profesjonalista uwinie się w godzinę. To czysty zysk, bo dzięki takiemu odświeżeniu wnętrza, auto zdecydowanie zyskuje na wartości i z nawiązką odzyskasz kasę wyłożoną na jego posprzątanie. Wszystko, o co musisz zadbać, to zamówić czyszczenie tapicerki samochodowej z odpowiednim wyprzedzeniem przed oględzinami samochodu.
Zobacz również: Komputerowa diagnostyka silników