Klimatyzacja samochodowa – Możliwe usterki

Klimatyzacja samochodowaKlimatyzacja samochodowa – możliwe usterki

Klimatyzacja samochodowa – Poniższy artykuł pozwoli Państwu zapoznać się ze sposobami konserwacji i serwisu oraz ewentualnymi usterkami systemu klimatyzacji samochodowej.

Usterki parownika

Generalnie usterki parownika można określić jednym słowem-wyciek. Przyczyny takiego wycieku mogą być różne. Zwykle spowodowane są wadami spoin, spawów, korozji, uszkodzenia wywołanymi przez czynniki zewnętrzne. Sytuacja taka ma miejsce gdy do obudowy parownika dostaną jakieś materiały organiczne nieznanego pochodzenia i będą miały kontakt z jego powierzchnią. Wilgoć jaka dostaje się z zewnątrz parownika powoduje rozkład tych materiałów, które mogły się tan nagromadzić. W ten sposób tworzą się ogniska korozji. Może to w efekcie prowadzić do wydobywania się nieprzyjemnego zapachu do wnętrza pojazdu gdy klimatyzacja samochodowa jest uruchamiana. By temu przeciwdziałać są dostępne odpowiednie środki. Niezależnie od tego jaka jest usterka parownika to musi ona zostać wymieniony. Chociaż parownik sam w sobie nie jest drogą inwestycją to jego usytuowanie ( zazwyczaj głęboko poniżej panela sterującego) sprawia że jego wymiana jest czasochłonna i może być kosztowna.

Usterki kompresora – klimatyzacja samochodowa

Skraplacz podobnie jak parownik może ulec blokowaniu się. Przyczyny są podobne-czynniki zewnętrzne takie jak: kawałki materiałów, insekty czy nawet pył. Zazwyczaj woda z mydłem i miękka gąbka może wystarczyć. Niemniej jednak uszkodzenia wewnętrzne (blokowanie się) mogą być wynikiem wadliwie działającego kompresora. Zdarza się że takie ciała obce można wypłukać ze skraplacza, zwykle jednak trzeba go wymienić na nowy. Zdarza się również że skraplacz może ucierpieć w wyniku kolizji drogowej co spowoduje wyciek, zapchanie czy też uszkodzenie skraplacza. Niestety wtedy także nie da się go naprawić tylko należy wymienić.

Usterki akumulatora i osuszacza

Osuszacze i akumulatory bardzo rzadko psują się od tak, same z siebie. Niemniej jednak powinny być zawsze wtedy wymieniane na nowe gdy system jest otwierany np. po to by dokonać serwisu czy montażu nowych elementów. Awarie akumulatora czy też osuszacza zazwyczaj spowodowane są zanieczyszczeniem lub pęknięciem pojemnika z substancją pochłaniającą wilgoć, która do systemu dostaje się wraz z czynnikiem chłodzącym oraz olejem.

Usterki uszczelek, wężyków itp.

Sprawą dość oczywistą jest że te elementy są bardziej narażone na zużycie czyli wycieki w miarę upływu czasu. Ze względu na swoją specyficzną funkcję jaką pełnią. W tym przypadku dość często da się taką usterkę naprawić. Tego typu awarie, usterki dają się wykryć przy regularnym serwisowaniu klimatyzacji.

Usterki systemu dystrybucji powietrza w klimatyzacji samochodowej.

System cyrkulacji powietrza w kabinie udowodnił już, że jest raczej solidnym elementem jeśli chodzi o klimatyzację samochodową i raczej nie ulega awariom. Mogą się jednak pojawić inne czynniki np.:

  • skręcone, pęknięte czy tez zablokowane elementy, które odpowiadają za przepływ powietrza tzw. grodzie.
  • pęknięcie mechanizmu sterowania grodziami, który najczęściej wykonany jest z plastiku
  • rozłączenie się połączeń elektrycznych
  • nieszczelność kanałów doprowadzających powietrze
  • uszkodzenie mechaniczne lub elektryczne napędu elektrycznego kontrolera

Wymiana filtra kabinowego (przeciwpyłkowy). Ten dość często zaniedbywany przez użytkowników element może po jakimś czasie ulec zabrudzeniu czy zapchaniu. Należy o tym pamiętać ponieważ montaż i demontaż tego filtra jest czynnością niestety często zaniedbywaną przez niektóre serwisy a jest on bardzo ważny z punktu widzenia prawidłowego działania całego układu.

Uwagi końcowe – klimatyzacja samochodowa

Tak jak w wielu wysoce skomputeryzowanych układach dojście do przyczyny problemu nie jest takie proste. Czasem wymagane jest zastosowanie skomplikowanego sprzętu i urządzeń diagnostycznych. Dlatego bądź wtedy cierpliwy i zaufaj swojemu serwisowi.

Zobacz również: Instalacje gazowe serwis instalacji LPG