Komputerowa diagnostyka silników

Komputerowa diagnostyka silnikówKomputerowa diagnostyka silników. Nie wszystkie usterki w pracy silnika są widoczne czy też słyszalne, a większości nie da się nawet wykryć w czasie standardowego badania mechanicznego. Ponieważ dotyczą elementów niewielkich lub ukrytych w obrębie bloku silnika, na przykład spryskiwaczy. Jedynym sposobem, pozwalającym na podejrzenie dokładnych parametrów pracy, jest podłączenie interfejsu diagnostycznego. Nie jest to jednak zadanie tak proste, jak mogłoby się wydawać, szczególnie w nowszych modelach samochodów.

Na czym polega  komputerowa diagnostyka silników?

Komputerowa diagnostyka silników rozpoczyna się od podpięcia odpowiedniego interfejsu diagnostycznego. Sam wybór nie jest trudny, ponieważ sprowadza się do uzgodnienia marki pojazdu z dostępnymi interfejsami, ale właśnie od tego zależy, czy odczyt się powiedzie i jakie wynika uda się uzyskać.

Poszczególne interfejsy diagnostyczne pozwalają uzyskać dane dotyczące różnych parametrów pracy. Same wartości liczbowe poszczególnych parametrów wymagają jednak dodatkowej interpretacji. Dokonać jej musi doświadczony mechanik-diagnosta, jako że wszystkie silniki są niepowtarzalne i każdy parametr ma pewną charakterystyczną dla siebie wartość dopuszczalnych odchyłów od normy.

Po co stosować diagnostykę silników?

Komputerowa diagnostyka silników pozwala w sposób praktycznie bezinwazyjny uzyskać dane o szczegółowych parametrach pracy silnika. Dzięki temu diagnosta może przekazać dodatkowe dane do warsztatu naprawczego. Dzięki nawet nieznacznej poprawie parametrów pracy silnika można często uzyskać efekty w postaci zmniejszonego spalania, większej stabilności i kultury pracy, poprawionej wydajności i szybszej reakcji na polecenia wydawane przez kierowcę. Sam proces diagnostyczny, jeśli jest przeprowadzany właściwym sprzętem i przez wykwalifikowanego diagnostę, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka uszkodzenia oprogramowania pojazdu, jest szybki, czysty i nie wymaga wyłączania pojazdu z użytkowania, dlatego powinien być traktowany jako niezbędny element uzupełniający każdego przeglądu, nawet jeśli nie dokonywano w tym czasie żadnych napraw.

Zobacz również: Serwis czujników ciśnienia opon TPMS