Łańcuchy śnieżne Łódź

Łańcuchy śnieżne łańcuchy śniegowe na kołaZimowe opony i sprawny ABS to podstawa w trudnych warunkach drogowych, jednak nawet najlepsze opony nie poradzą sobie z ubitym śniegiem albo drogą, na którą spadł marznący śnieg z deszczem. Łańcuchy śnieżne lub inaczej łańcuchy śniegowe na koła przydają się nie tylko na stromych górskich podjazdach.

Łańcuchy śnieżne – kupić czy nie?

W zasadzie jedynym przypadkiem, w którym łańcuchów na pewno nie trzeba kupować, są samochody niedzielnych kierowców w dużych miastach. Tam drogi są prawie zawsze czarne, a w ostateczności nigdzie też nie trzeba jechać. Jeśli jednak auto wyjeżdża poza miasto, na trasie są nawet niewielkie wzniesienia, a status drogi nie jest wysoki. Więc na odśnieżanie czeka się długo, to zakup łańcuchów na koła nie jest już kwestią wyboru. Nie chodzi zresztą tylko o kierowców aut ciężarowych, które mimo dużej mocy dość szybko tracą możliwość podjazdu pod nawet niezbyt strome pagórki, ale także o kierowców przyzwyczajonych do miejskiej jazdy.

Co naprawdę dają łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy na koła działają bardzo prosto – po zapięciu ciasno przylegają do czoła opony, pod ciężarem auta wbijając się w śnieg. To w istocie inna wersja kolców montowanych w oponach śniegowych. Mają tę zaletę, że można je szybko założyć i zdjąć, a ich żywotność i wytrzymałość jest bardzo duża. Poza tym, że zapewniają lepsze oparcie masie pojazdu, zwiększają też możliwości manewrowania (o ile oczywiście oś napędowa jest skrętna). Dobrze założony łańcuch będzie też zapobiegał niekontrolowanemu zsuwaniu się pojazdu, a zatem to nie tylko sposób na to, żeby zwiększyć przyczepność na podjazdach.

Co trzeba wiedzieć o łańcuchach na koła?

Najtańsze modele są przeznaczone do użytku sporadycznego – na pewno nie jest to rozwiązanie dla zawodowych kierowców. Dobre łańcuchy śniegowe służyć mogą przez wiele sezonów. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy będą odpowiednio zakładane. Nie jest to szczególnie trudne wyzwanie, ale warto poświęcić na założenie łańcuchów więcej czasu, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Łańcuchy śnieżne kupuje się w opakowaniach fabrycznych. Dobrze jest je zostawić, ponieważ świetnie sprawdzą się do przechowywania łańcuchów przez lato. Warto też pamiętać, że łańcuchy śniegowe mogą być certyfikowane przez różne jednostki. Atesty oczywiście nie są niezbędne, ale tym ważniejsze, im częściej pojawia się konieczność skorzystania z tej formy wsparcia na drodze. Dobrze kupić nieco droższy łańcuch, na którym będzie można polegać w każdych warunkach. W tym przypadku oszczędność kilkunastu złotych może przesądzić nawet między życiem a śmiercią, a na pewno o zysku wynikającym z szybszego dotarcia do celu.

Zobacz również: Naprawa tłumików