Pranie tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki samochodowejPranie tapicerki samochodowej – czy warto prać zimą?

Zima jest dla większości kierowców porą fatalną: kiepskie warunki na drogach, zaparowane szyby, problem z rozruchem, a tu nagle ktoś jeszcze dorzuca, że warto zajmować sie takimi sprawami ja pranie tapicerki samochodowej? Naprawdę warto się tym zajmować właśnie w zimie?

Myjnia tak, pranie nie?

Wizyta na myjni samochodowej pozwala oczyścić karoserię ze szkodliwych drobinek soli, chroni przed korozją, zapewnia dłuższą bezawaryjną pracę np. zamków, które zapychają się od zimowego brudu. Jednak także tapicerka zimą wymaga szczególnej dbałości. Ze względu na wilgoć w powietrzu, często pojawia się nieprzyjemny zapach stęchlizny, a tapicerka wydaje się mokra nawet mimo zastosowania skutecznych metod usuwania wilgoci z auta. Pranie tapicerki samochodowej może przywrócić jej świeżość, co jest ważne nie tylko w przypadku foteli, które muszą być zawsze czyste i komfortowe, ale także dywaników, które jeśli nie będą właściwie pielęgnowane zimą, na wiosnę będą nadawały się tylko do wyrzucenia.

Latem sprawa jest oczywista

Wysokie temperatury, sporo pyłu i częstsze niż zimą długi wyjazdy to wszystko powoduje, że tapicerka brudzi się i zużywa, dlatego pranie tapicerki samochodowej na lato nikogo nie dziwi i nie powoduje większych kontrowersji. Prawidłowo wykonane oczyszczanie powoduje, że tapicerka jest odświeżona, pozbawiona większości plam, a ponadto odzyskuje kolor, a włókna tapicerki sprężystość, dzięki czemu całość jest zdecydowanie trwalsza.

Zimowe problemy

O ile latem wielu kierowców decyduje się na czasochłonne i niezbyt dokładne samodzielne panie tapicerki, to już zimą warto zrobić to porządnie. Pozostawienie wilgotnych foteli spowoduje, że problem z zapachem stęchlizny nie tylko nie ustąpi, ale wręcz będzie narastał. W zimie bardzo ważne jest, aby zastosować specjalne środki piorące, które ułatwiają wysychanie. Nie wolno zbyt szybko odbierać samochodu, aby pozwolić fotelom i kanapie naprawdę dobrze wyschnąć. Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej pozwala długo cieszyć się zapachem świeżości i eliminuje przykre wrażenie wilgotnej tapicerki po postoju w zimną noc.

Zimą zawsze komplet

Zimą warto wyczyścić całą tapicerkę, nie zapominając o obiciach drzwi i podsufitce. To pozwoli gruntownie usunąć brzydkie zapachy i choć takie miejsca można prać nieco rzadziej, zimą ryzyko zabrudzenia choćby drzwi błotem pośniegowym jest większe, dlatego warto zdecydować się na bardziej rozbudowaną usługę, niż tylko pranie samych foteli i tylnej kanapy. Przy okazji warto przeprać także tapicerkę w bagażniku, co pozwoli na pełne odświeżenie samochodu.

Pranie tapicerki samochodowej? warto robić to profesjonalnie

Pranie tapicerki samochodowej za pomocą środków do prania dywanów i szczotki do rąk to naprawdę fatalny pomysł. Zamiast usuwania brudu, zwykle tylko w ten sposób wbija się go głębiej, usuwając tylko powierzchniową warstwę kurzu. Dodatkowo można zniszczyć tapicerkę, jeśli się ją za bardzo przemoczy. Żeby prawidłowo o nią zadbać, warto wybrać profesjonalne pranie tapicerki samochodowej.

Brud trzeba usunąć

Standardowa tapicerka samochodowa ma jedną wadę: jest wykonana z materiałów, które nie tylko nie są odporne na zabrudzenia, ale wręcz przyciągają je. To oznacza, że zwyczajne odkurzanie nie będzie w stanie usunąć większości zanieczyszczeń ? Odkurzacz radzi sobie tylko z największymi okruchami, a to przecież nie one stanowią największy problem. Nawet tak zwane trudne plamy można usunąć przy zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego oraz właściwego sprzętu. Do profesjonalnego prania tapicerki samochodowej służą niewielkie odkurzacze ekstrakcyjne. Dzięki ich zastosowaniu usuwa się cały, nawet mocno wgnieciony brud.

To ważne, ponieważ czysta tapicerka oznacza automatycznie czystsze powietrze w aucie, większy komfort pasażerów i mniejsze ryzyko ubrudzenia odzieży. Prawie każdy przecież przynajmniej raz wybrudził sobie spodnie czy koszulę o niezbyt czystą tapicerkę w aucie, a już na pewno każdy spotkał się z tym, że samochód nieotwierany przez kilka dni zwyczajnie cuchnie. To właśnie wina zabrudzonej tapicerki.

Profesjonalnie pranie jest skomplikowane

Pranie tapicerki samochodowej jest czynnością wieloetapową. Najpierw trzeba ją bowiem odkurzyć z większych zabrudzeń, których nie usuwa się w procesach prania, następnie na tapicerkę nanoszone są środki czyszczące, które wnikają głęboko we włókna, przyczepiają się do cząstek brudu i dosłownie wyciągają je na powierzchnie, a następnie taką brudną pianę zbiera się specjalnym odkurzaczem razem z resztką wody, jaka pozostała we włóknach. Ponieważ jednak ta metoda nie pozwala na zebranie 100% wilgoci, ostatnim etapem profesjonalnego prania tapicerek jest ich dosuszanie. Oczywiście latem można teoretycznie je sobie darować, ale przy zimowym praniu to element absolutnie niezbędny.

Sprzęt i kwalifikacje

Ponieważ pranie tapicerki samochodowej wymaga odpowiedniego sprzętu i kwalifikacji (obsługa odkurzacza ekstrakcyjnego jest trudniejsza niż zwyczajne odkurzanie), dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy. Biorąc pod uwagę, że tapicerkę pierze się raz lub dwa razy w roku, nie jest to wielki problem finansowy, a korzyści olbrzymie: estetyka, funkcjonalność i wartość auta od razu rosną.

Zobacz również: Czyszczenie tapicerki samochodowej